AKTUALITY

Posilujeme zdravotnické kapacity ve lvovské nemocnici

Pod záštitou České rozvojové agentury realizuje Czech Health Technology Institute na Ukrajině projekt pro posílení zdravotnických kapacit.

Ve spolupráci s partnerskou nemocnicí ve Lvově, Lviv Territorial Medical Union, se projekt snaží komplexně uchopit problematiku nadužívání antibiotik. Mimo příčinu v transformaci zdravotnického systému, kterou provázelo nadužívání antibiotik třeba i Česko v 90. letech, je tento jev umocněn válečným stavem na Ukrajině. V situacích nedostatku léčiv i specializované péče pro pacienty na frontě dochází k nesystematické aplikaci antibiotik. V důsledku toho se nemocnice nejen na východě Ukrajiny potýkají s rezistencí na užívaná antibiotika.

„Pustili jsme se do společné revize procesů, které zahrnují správný odběr vzorků, rychlejší a přesnější rozpoznání onemocnění pacienta a nasazení správných léčiv. Jedním z klíčových prvků je také posílení komunikace mezi lékařem a mikrobiologickou laboratoří,“ uvádí Mgr. Jiří Plecitý, MBA vedoucí projektu z Czech Health Technology Institute (CHTI).



Kombinované školení zajistí předání českého know-how

Odborníci z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze nyní asistují kolegům ve Lvově se zavedením doporučených postupů pro podávání léčiv. Společně sestavují farmakologické protokoly a postupy pro řízení antibiotické terapie. Praktické školení čekalo stážisty přímo na klinickém pracovišti a specializovaném ATB centru v Praze, kde se pod dohledem MUDr. Václavy Adámkové seznámili se zavedenými procesy a osvědčenými postupy.

„V první fázi jsme potřebovali porozumět, jak stávající zdravotnický systém funguje. Ukrajina se potýká s mohutným náporem pacientů, tlaky na zefektivnění systému jsou obrovské a nemocnice se rozvíjí velice dynamicky,“ doplňuje Jiří Plecitý. Pro zavedení některých změn bylo potřeba nejdříve vybavit mikrobiologickou laboratoř, jejíž kapacity nebyly pro množství zpracovávaných vzorků dostatečné. Z projektu byly financovány nové přístroje, které pomohou s rychlejším zpracování vzorků.

To pomůže také na oddělení popáleninové péče, kde doposud lékaři standardně čekali 7 i více dnů, než mohli zahájit adekvátní léčbu na základě laboratorních výsledků. Prof. MUDr. Lipový z Fakultní nemocnice Brno se při školení zaměřil především na správné odebrání vzorku pacienta a na identifikaci infekcí, se kterými se popálení pacienti potýkají. Při návštěvě stážistů na brněnském pracovišti se dále společně věnovali prevenci a kontrole infekcí a také nemocniční hygieně.

Třetí oblastí, v níž CHTI asistoval Národnímu rehabilitačnímu centru UNBROKEN, byla specializovaná péče o pacienty s poškozením mozku a míchy. Stážisté si teoreticky i prakticky ověřili své znalosti a nahlédli do terapeutických technik užívaných na Klinice rehabilitačního lékařství VFN i Spinální jednotce ve Fakultní nemocnici Motol, a to pod vedením doc. MUDr. Yvony Angerové a doc. MUDr. Jiřího Kříže. Ukrajinští kolegové dále navštívili lázně Bohdaneč a zhlédli procedury pro následnou rehabilitační péči, která na Ukrajině pro pacienty není vůbec dostupná.



Tréninková centra slouží praktickým lékařům

Díky celkové podpoře 1. lékařské fakulty UK se přední lékaři intenzivní péče z Ukrajiny zúčastnili prestižního kurzu Prague Ventilation Masterclass, který se zaměřil na zdokonalování technik při umělé plicní ventilaci. 1. lékařská fakulta byla významnou podporou po celou dobu trvání projektu a její experti se podíleli expertízou, která byla pro realizaci nepostradatelná.

V rámci projektu bylo úspěšně předáno i školicí centrum primární péče s ordinací praktického lékaře. Tréninkové centrum je jedním z prvních kroků pro vybudování vzdělávacích kapacit při Lviv Territorial Medical Union, kde se výhledově mají školit lékaři z celé západní Ukrajiny. Do primární péče pak přesahuje nejen správná anamnéza pacienta a antibiotická léčba, ale také například pokyny pro správnou péči o popáleniny a jizvy. Proto se i v rámci dalších projektů CHTI soustředí i na tuto oblast zdravotnictví a dodává malé ordinace praktiků do regionů východní Ukrajiny.


CHTI